۲۴ خرداد ۱۴۰۰

پیشگامان توسعه
مواد سام,مواد سام,مواد سام

تولید رنگ نانوی جاذب صوت و حرارت

تولید رنگ نانوی جاذب صوت و حرارت

تولید رنگ نانوی جاذب صوت و حرارت مناسب برای بدنه لوکوموتیو توسط شرکت مهندسین شیمیایی و رنگسازی نیلی فام ری یکی از تولیدکنندگان رنگ نانو در کشور انجام شد .

نیلی فام

شرکت رنگسازی نیلی فام یک شرکت تولیدکننده رنگ نانو است که رنگ های نانویی را برای استفاده در بدنه لوکوموتیو تولید می‌کند . این رنگها جاذب صوت ( در محدوده فرکانس هزار هرتز ) و حرارت هستند . این شرکت تا به امروز با شرکت واگن پارس ، شرکت واگن‌ سازی تهران ، گروه صنعتی پلور سبز و توسعه صنایع ریلی ایرانیان ( ایریکو ) همکاری داشته است .

محصولات نیلی فام

رنگسازی نیلی فام انواع متنوعی از رنگ‌ها را تولید و به بازار عرضه می‌کند . محصولات متنوع شرکت نیلی فام ری به کشورهایی مانند استرالیا ، لبنان و عراق صادر می‌شود . طبق اطلاعات منتشر شده ، محصولات شرکت مهندسین شیمیایی و رنگسازی نیلی فام تاکنون توسط نزدیک به ۹۰۰ مشتری استفاده و مصرف شده است . تولید رنگ نانوی جاذب صوت و حرارت نیز محصول این شرکت است .

چرا به پوشش عایق حرارتی و صوتی نیازمندیم ؟

استفاده از فرآیند عایق کاری در سطوح ، منجر به جلوگیری از اتلاف انرژی و بدنبال آن کاهش هزینه‌ها در بخش‌های ساختمانی و تجهیزاتی می‌شود . از طرف دیگر ، جلوگیری از مزاحمت‌های صوتی در اتاق‌های مجاور یا فوقانی ساختمانها و سازه‌های صنعتی ( کشتی ، قطار ، خودرو و غیره ) از اهمیت بالایی برخوردار است .

رنگ عایق صدا طوری طراحی شده است که با ضخامت بسیار کمی اعمال می‌شود  ، اما قادر است طیف وسیعی از ارتعاشات را سرکوب کند . علاوه بر این ، این پوشش دانسیته بسیار کمی دارد و فضای کمی را اشغال می‌کند . این امر در صنایع کشتی ‌سازی و صنایع سازه‌های دریایی اهمیت ویژه‌ای دارد .

این پوشش از یک رزین الاستومریتشکیل شده است و بهمین دلیل قادر است از فلزات در برابر شرایط جوی هم محافظت کند .

امروزه با گسترش نانوپوشش های عایق حرارتی ، می‌توان از اتلاف انرژی تا حد قابل قبولی جلوگیری کرد . از طرف دیگر ، جلوگیری همزمان از عبور صدا که از مزیت‌های تولید رنگ نانوی جاذب صوت و حرارت است ، از حضور نانو ذرات  نشات می‌گیرد . نانو ذرات موجود در این نانوپوشش ها ، بخشی از طیف‌های تابش و بازتابش نور خورشید را جذب می‌کند . علاوه بر این ، نانو ذرات موجود در انحراف صوت نیز نقش مهمی را ایفا می‌کنند .

مزایای رنگهای عایق حرارت و صوت

مزایای پوشش یا رنگ عایق حرارتی و صوتی به شرح زیر است .

۱ – این پوشش از یک رزین آکریلیکی بر پایه آب و پرکننده‌های معدنی متخلخل و مواد آلومینیوم‌دار ساخته شده است .

۲ – این پوشش نانویی دوستدار طبیعت است و غیر سمی است .

۳ – این نانوپوشش در برابر حرارت و صوت مقاوم است .

۴ – اشتعال پذیری این پوشش کم است و در برابر رطوبت مقاوم است .

۵ – رنگ عایق صدا و حرارت ضخامت کمی دارد .

۶ – چسبندگی پوشش به سطح فولادهای کربنی ، فولادهای زنگ نزن و آلومینیوم آنادایز شده مناسب است .

۷ – پوشش ضد حرارت و ضد صوت ارزان است و به راحتی اعمال و سریع خشک می‌شود .

آدرس شرکت نیلی فام شهرک صنعتی شمس آباد تهران است . کارخانه نیلی فام از سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را در زمینه تولید نانوپوشش های منحصر به فرد آغاز کرده است .

خلاصه خبر ” تولید رنگ نانوی جاذب صوت و حرارت “

یک شرکت تولید رنگ صنعتی ، رنگهای نانویی خود را به بازار عرضه می‌کند . رنگهای تولید شده توسط این شرکت ، دارای دو خصوصیت مهم عایق حرارت و عایق صدا و صوت هستند . کاربرد این پوششهای نانویی در بدنه لوکوموتیو است .  

منبع خبر : پایگاه خبری فناوری نانو ایران ( news.nano.ir )  

تاریخ انتشار خبر : ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹

کد خبر : ۲۴۵۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 2 =

مطالب مرتبط

آموزش ایکسپرت Xpert high score

آموزش نرم افزار ایکسپرت Xpert high score

آموزش نرم افزار ایکسپرت Xpert high score جهت آنالیز کامل الگوهای پراش اشعه ایکس، شناسایی فازها، تجزیه و تحلیل نیمه کمی فازها و آنالیز کریستالوگرافی

آموزش نرم افزار پروکست ProCAST

آموزش نرم افزار پروکست ProCAST

آموزش نرم افزار پروکست ProCAST به علت ویژگی های منحصربه فرد این نرم افزار که ابزاری پیشرفته و کامل برای شبیه سازی فرایندهای ریخته گری