۳۱ خرداد ۱۴۰۳

پیشگامان توسعه
مواد سام,مواد سام,مواد سام

این مواد ابتدا به یک پلیمر یا الیگومر خطی و یا اندکی شاخه ای شده با وزن مولکولی کم تبدیل می شوند که همچنان انحلال پذیر، قابل ذوب و بسیار واکنش پذیر هستند.

ترموستها

ترموستها (Thermosets) در ابتدا به یک پلیمر یا الیگومر خطی و یا اندکی شاخه ای شده با وزن مولکولی کم تبدیل می شوند که همچنان انحلال پذیر، قابل ذوب و بسیار واکنش پذیر هستند .

این رزین ها که در ابتدا یک مایع یا جامد نرم هستند زمانی که در معرض گرما قرار می گیرند ، انرژی لازم برای واکنش های شیمیایی را پیدا می کنند ، در نتیجه اتصالات عرضی بین زنجیرهای پلیمر تشکیل و عمل پخت رزین انجام می گردد . با افزایش فشار یا با افزودن کاتالیزور می توان سرعت واکنش پخت را افزایش داد .

ترموستها معمولا با مقادیر زیادی پرکننده های معدنی و الیاف شیشه پر می شوند . چنین پلیمرهایی قابلیت فرآیند مجدد و یا تغییر شکل را ندارند . بارگذاری مقدار زیادی پرکننده و چگالی بالای اتصالات عرضی رزین های ترموست منجر به چگالی بسیار بالا و انعطاف پذیری بسیار کم، اما سختی بسیار بالا و مقاومت شیمیایی خوب می شود .

دسته بندی ترموستها

پلیمرها (پلاستیکها)  به سه گروه اصلی زیر دسته بندی می شوند :

  • ترموستها  ( Thermosets )
  • ترموپلاستیک ها ( Thermoplastics )
  • الاستومرها ( Elastomers )

ترموستها شامل اعضای زیادی هستند که در اینجا چند مورد از ترموستهای مهندسی پر کاربرد معرفی می گردد :

  • رزین های فنولیک (Phenolic Resins)
  • رزین های اپوکسی (Epoxy Resins)
  • پلی استرهای اشباع نشده (Unsaturated Polyesters)
  • رزین های آلکید (Alkyd Resins)
  • دی آلیل فتالات (DAP) Diallyl Phthalate
  • آمینو رزین ها (Amino Resins)

رزین فنول- فرمالدئید که به آن رزین فنولیک نیز گفته می شود از واکنش فنول و فرمالدئید تولید می گردد. رزین های فنولیک یکی از محبوب ترین و پر کاربردترین ترموستها هستند. رزین های اپوکسی واکنش بیس فنول A و اپی کلروهیدرین منجر به تولید رزین اپوکسی می شود که وزن کم مولکولی دارند و در دمای اتاق مایع هستند. پلی استرهای اشباع نشده (Unsaturated Polyesters) توسط پلیمریزاسیون تراکمی دی اُل های مختلف و مالئیک انیدرید تهیه می شوند.

پلی استر اشباع نشده مایعی بسیار ویسکوز است که در مونومر استایرن حل می شود. رزین های آلکید از واکنش تراکمی بین یک الکل ( مانند گلیسرول) و یک دی کربوکسیلیک اسید یا انیدرید ( به عنوان مثال فتالیک انیدرید) و اسیدهای چرب حاصل می شود. دی آلیل فتالات (DAP) پرمصرف ترین رزین در گروه آلیلیک ها است. این رزین مایعی با ویسکوزیته متوسط و وزن مولکولی کم است که می توان آن را تقویت کرد و محصولاتی با چگالی اتصالات عرضی بالا تولید نمود. دو نوع اصلی خانواده آمینو رزین ها، رزین های ملامین و اوره هستند. این مواد از واکنش ملامین یا اوره با فرمالدئید تهیه می شوند.

در صفحات مربوط به هر یک از این ترموستها به توضیح مفصلی از آنها پرداخته شده است .